بروسکوپ

کنترل کیفیت مخازن

کنترل کیفیت مخازن سوخت سی ان جی (CNG)در حین تولید در مراحل مختلف و با دستگاه های گوناگونی انجام می گیرد. یکی از این تجهیزات دوربین های بازرسی چشمی می باشند که توسط اپراتور درون مخزن هدایت شده و امکان بازرسی چشمی سطوح داخلی مخازن در مانیتور پس از انجام عملیات سطحی نظیر شات بلاست و نیز در حین بازرسی ادواری را محیا می کند.

سیستم مذکور شامل دوربین بازرسی مینیاتوری می باشد که بر روی اهرم به طول ۱۵۰ سانتی متر (طبق سفارش)  با مکانیزم تغییر جهت و زاویه پذیری در جهت صفر تا صدوهشتاد درجه مجهز شده است. این مکانیزم از یک اهرم خطی با ضامن ثابت کننده، میله کششی، مجموعه بوش فنر و نگهدارنده، بوش های مرکزگرا، فنر فشاری منحنی، محفظه دوربین و روشنایی، گلند انتهایی، دستگیره و سنسور فاصله سنج تشکیل شده و توسط کابلی به جعبه مدارات و نمایشگر تصویر تغذیه متصل می شود. تصاویر ارسالی مستقیما توسط کابل به مانیتور ارسال می شود و اپراتور قادر به بررسی شرایط داخلی مخزن و عیوب سطحی خواهد بود.

بروسکوپ ها و ویدئوسکوپ های صنعتی عمومی بصورت یک جهته و ثابت طراحی و ساخته می شوند چراکه استهلاک مکانیزم های زاویه پذیر بسیار زیاد است و نیاز به تعمیر و نگهداری دارد. از آنجایی که جهت بازرسی درون مخازن و مجاری بسته نیاز به گردش سر بروسکوپ برای مشاهده کناره ها و سطوح پشتی می باشد لذا عموما از مکانیزم سیم کششی برای تغییر جهت و زاویه پذیری دستگاه استفاده می کنند. این سیم ها پس از مدتی به دلیل تغییر اندازه و خوردگی عملکرد پیشین خود را از دست می دهند. از سوی دیگر هزینه ساخت و تولید مکانیزم بسیار زیاد و عملگر و مفاصل متعددی جهت انجام حرکت نیاز است.

 ویدئو بروسکوپ یا ویدئوسکوپ

ویدئو بروسکوپ ها به روزترین فن آوری در زمینه تکنولوژی دوربین های بازرسی به شمار می روند و مشابه فیبروسکوپ ها هستندو به دو مدل قابل انعطاف و غیر قابل انعطاف تقسیم می شوند.

تفاوت عمده مکانیکی بین فیبروسکوپ ها و ویدئو بروسکوپ ها این است که در ویدئو بروسکوپ ها یک دوربین کوچک همراه با نور در انتهای لوله پراب قرار می گیرد، که می تواند به طور مستقیم تصویر بازرسی را جذب کرده و سیگنال ویدئویی را از طریق لوله متصل به صورت الکترونیکی به نمایشگر و پروسس ویدئو منتقل کند.

این فرآیند یک کیفیت تصویر با وضوح بسیار بالاتر و بدون تهدید پیکسلیتی که در فیبروسکوپ رخ می دهد را به وجود می آورد.

تصویربرداری با کیفیت بالا

تصویربرداری با کیفیت بالا ویدئو بروسکوپ ها، آن ها را به ابزار ارزشمند در بسیاری از برنامه های صنعتی و تجاری، به ویژه برای تعمیرات و بازرسی های معمول تعمیر و نگهداری مبدل کرده است.

آن ها معمولا در بازرسی از راه دور موتورها، توربین ها، سیستم های بویلر، تجهیزات نیروگاه، تجهیزات صنعتی، سازه ها و غیره استفاده می شوند.

با توجه به انواع مختلف ویدئو بروسکوپ ها، فیلم های ویدیویی متفاوتی نیز ارائه می شود.

 شایع ترین ویژگی هایی که تعیین می کند کدام مدل برای یک برنامه کاربردی مناسب است عبارت اند از کیفیت تصویر، قابلیت انتقال، وزن، منبع تغذیه مورد نیاز،وضوح صفحه نمایش، قابلیت تصویربرداری، طول پراب و روشنایی.

در برنامه های کاربردی معمولی از ویدئو بروسکوپ هایی سبک و قابل حمل که بدون اتصال به منبغ تغذیه کار می کنند استفاده می شود.

در بعضی از موارد هزینه ی زیادی باید بابت خرید این ویدیو بروسکوپ ها پرداخت کرد اما در مقایسه با هزینه های خرابی تجهیزات که به علت عدم استفاده از این ویدئو بروسکوپ ها در بازرسی تعمیر و نگه داری مداوم و منظم به شما تحمیل می شود، هیچ است.

ویژگی های بروسکوپ

 • قابلیت چرخش ۹۰ درجه در دو جهت
 • قابلیت اتصال به انواع مانیتور
 • اهرم سفارشی بطول مختلف
 • لنز مینیاتوری با کیفیت بالا
 • قابلیت نصب نرم افزاربصورت سفارشی
 • قابلیت نصب مانیتور بصورت سفارشی
 • قابلیت نصب دستگاه ضبط سفارشی
 • تنظیم روشنایی سفارشی

کاربرد بروسکوپ

بورسکوپ یا دوربین شلنگی امکان بازرسی بصری در مناطقی که مشاهده با چشم مستقیم دشوار و یا غیرقابل دسترس است را به شما می دهد. بورسکوپ ها برای بسیاری از کاربردها از جمله حمل و نقل هوایی، هوا فضا، بهداشت، خودرو، سلاح، ریخته گری، اجرای قانون، الکترونیک، پالایش و تولید برق استفاده می گردند. به منظور استفاده از دوربین های شلنگی در صنایع مختلف، آن ها در طول، قطر و عملکرد متفاوت تولید و عرضه می گردند.

موارد استفاده و کاربردهای ویدئو بروسکوپ

 • داخل کانال های هوا
 • داخل ماشین ها و موتورهای الکترونیکی و موتورهای دیزل بزرگ
 • برطرف کننده عیوب سیم کشی
 • مشاهده و بازرسی جوش های داخل کپسول ها و سیلندر ها
 • سیلندرها، تیوپ باندل، مخازن، مبدل
 • توربین های بادی
 • تهویه مطبوع
 • توربین های هواپیما، بدنه های هواپیما
 • بازرسی دریایی، کشتی سازی
 • راه آهن، مکانیک

انواع بروسکوپ ها

بروسکوپ سخت

در ۸۰ سال پیش بورسکوپ ها جهت بازرسی از راه دور تولید و عرضه شدند.

در جنگ جهانی دوم، اولین مدل های بورسکوپ سفت و سخت برای آزمایشات داخلی در اسلحه های بزرگ استفاده گردید.

این مدل از بروسکوپ ها امروزه هم برای بازرسی تفنگ استفاده می شود و برای مواردی که فقط دسترسی مستقیم به یک هدف بازرسی نیاز است، ایده ال می باشد.

بورسکوپ های سخت و محکم؛ لوله های ساده ای مانند تلسکوپ، بلند و نازک هستند که از یک سیستم لنز برای ارسال تصویر به یک لنز رله، از جسم مورد نظر استفاده می کنند تا در زمان واقعی مشاهده گردد.

در حالی که بورسکوپ های سفت و سخت دارای کیفیت تصویر عالی هستند اما با آن ها فقط می توان قسمت های داخلی تجهیزاتی که مسیرشان به صورت مستقیم است اما به صورت مستقیم قابل دسترسی نیستند، مشاهده نمود.

علاوه بر اسلحه، آنها اغلب بهترین گزینه برای سوراخ بسیار کوچک، لوله مستقیم و یا بازرسی جزئی هستند، اما برای مشاهده درون اشیاء با حفره های داخلی نامنظم مناسب نیستند.

بروسکوپ نیمه سخت

یک مرحله بالاتر از بورسکوپ سخت و محکم، بروسکوپ نیمه سفت و نسبتا قابل انعطاف است که برای فضاهای محصور که شبکه بندی شده اند؛ مناسب تر هستند.

مزیت بروسکوپ های نیمه سفت نسبت به بروسکوپ های سفت عمدتا” به علت پیشرفت های تکنولوژیکی و توانایی خم شدن آنها است.

با این حال این مدل از بورسکوپ ها یک کیفیت تصویر ضعیف تر نسبت به انواع دیگر بورسکوپ دارند، که در مواردی که نیاز به نمایش تصویر با وضوح بالا دارند، استفاده نمی گردد.

برخی از این حوزه های نیمه سخت نیز به عنوان فیبروسکوپ طبقه بندی می شوند که در فرم های نیمه سخت و فرموله شده اند.

فیبروسکوپ

این مدل از بروسکوپ ها در حدود ۳۵ سال پیش با توسعه فیبر نوری که رشته های بسیار نازک شیشه ای است، به بازار عرضه گردید.

در رشته فیبر کربن از ۳۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ فیبر کربن و حتی بیشتر استفاده شده است.در واقع فیبروسکوپ از این الیاف برای انتقال تصویر از لنز نزدیک به شی مورد نظر به یک لنز رله (تقویتی) استفاده می کند.

تصویر گرفته شده توسط لنز را می توان به طور مستقیم از طریق یک لنز تماسی مشاهده کرد و یا لنز را به یک دوربین متصل کرد تا تصویر در مانیتور نشان داده شود.

از مزایای فیروسکوپ ها نسبت به دو مدلی که معرفی شد قابل انعطاف بودن آن است که می توان در مسیرهای که مسیر بازرسی خط مستقیم نیست، استفاده گردد.

فیبروسکوپ شبیه سازی شده نزدیکترین گزینه به ویدئو بروسکوپ ها از نظر کیفیت و توانایی است ولی به هر حال یک سری عیوب برای آن ها وجود دارد.

به عنوان مثال در بسیاری از فیبروسکوپ های ارزان قیمت به جای فیبرهای شیشه ای از الیاف پلاستیکی استفاده شده است و کیفیت تصویر این مدل از فیبروسکوپ ها با توجه به الیافی که استفاده شده و تعداد آن متفاوت است و باید به این نکته توجه داشتکه کیفیت تصویر مستقیما با شفافیت الیاف در ارتباط است و مسلما الیاف پلاستیکی تصویر واضحی ارائه نخواهند داد.

یکی دیگر از معایب این مدل از بروسکوپ ها این است که اگر یکی از رشته ها آسیب ببیند و یا به درستی تفکیک نشود

در تصویر ارائه شده از فیبروسکوپ نقاط سیاه و سفید دیده می شود که کیفیت تصویر ارائه شده را زیر سوال می برد و تنها کاری که برای اصلاح آن می توان انجام داد جایگزینی کامل رشته ها است.

ثبت اختراع بروسکوپ

بروسکوپ یک ابزار پیشرفته در حوزه بازرسی بصری و  بازرسی غیرمخرب می باشد که توسط شرکت دانش بنیان آریا فناوران آرتا بینش در سال ۱۳۹۷ به ثبت اداره مالکیت های معنوی رسیده است. این ثبت اختراع به شماره ۹۷۲۶۴  موجود می باشد. در حال حاضر این محصول تجاری در واحدهای بازرسی و تست مخازن CNG به کار گرفته شده می شود. با تولید این دستگاه، کشور از واردات بروسکوپ های صنعتی بی نیاز شده است. تمایز و ویژگی بروسکوپ آریا فناوران نسبت به نمونه خارجی آن استفاده از اهرم صلب است. ویژگی منحصر به فرد این دستگاه کیفیت تصویر خروجی می باشد که به واسطه استفاده از لنز مینیاتوری تصاویر با کیفیت ارائه میدهد. طول بروسکوپ صنعتی می تواند از چند سانتی متر تا چندمتر متغییر باشد که از دیگر ویژگی های بروسکوپ صنعتی است. این محصول قابلیت چرخش به صورت ۱۸۰ درجه را نیز دارد که بواسطه آن میتوان همه جهات مجاری بسته را مشاهده کرد.