بروسکوپ یک ابزار نوری است که برای کمک به بازرسی بصری حفره‌های باریک و صعب العبور طراحی شده است که شامل یک لوله صلب یا منعطف با چشمی یا نمایشگر در یک طرف آن است. لنز یا دوربین و سیستم روشنایی(که معمولا یک یا چند LED می باشد) توسط یک کابل به سیستم پردازشی و نمایشگر متصل شده است (این اتصال با انواع کابل ها و فیبرها انجام می شود)

 

برای مشاوره و خرید انواع بروسکوپ با هر قابلیتی با شماره 08633131460 شرکت دانش بنیان آریافناوران در تماس باشید

 

سیستم بروسکوپ به صورت صلب یا انعطاف پذیر ممکن است به صورت خارجی به یک دستگاه با قابلیت عکس برداری یا فیلمبرداری متصل شوند. برای استفاده پزشکی، ابزارهای مشابه آندوسکوپ نامیده می شوند.

اساس کاری اکثر این دستگاه ها که با نام های ویدئوبروسکوپ، اندسکوپ، بروسکوپ و … وجود دارند مشابه است و این دستگاه ها بر حسب نوع آن ها برای بازرسی بصری(بازرسی چشمی) از محل هایی هست که چشم انسان به هر دلیلی نمیتواند آن محل را بازدید نماید.

بروسکوپ در دنیای صنعتی امروز و صنایع مختلف از بازرسی و تعمیر کانال های هوا گرفته تا بازرسی از توربین ها و صنعت ریلی و صنعت ساخت کشتی کاربرد فراوانی دارد در بسیاری موارد پیش آمده است که مجبور به بازرسی از نقاطی خاصی هستیم که امکان مشاهده راحت و دسترسی مناسب ان وجود ندارد، با پیشرفت روزافزون علم و فناوری و به وسیله ی دستگاهی به اسم ویدئو بروسکوپ که از آن به عنوان دوربین شلنگی نیز یاد میشود ،می توان این مهم را میسر نمود.بروسکوپ وسیله ای است که امکان بازدید داخلی تجهیزات، تاسیسات و ماشین آلات را فراهم می کند. 

این وسیله، کاربردی عمومی نیز دارد و قابل استفاده برای تمام افراد جامعه است. اگر به کارهای فنی علاقمندید و دوست دارید تعمیرات اتومبیل، شوفاژ خانه‌‌، لوله های آب و غیره را خودتان انجام دهید، ویدئو بروسکوپ بهترین وسیله برای بازدید میباشد.

ویدئو بروسکوپ

دوربین فیلمبرداری صنعتی ابزاری ایده آل برای بازرسی و نگهداری است، در هر جایی که رسیدن به یک موقعیت فیزیکی خاص و تجزیه و تحلیل آن دشوار باشد ویدئو بروسکوپ صنعتی دیدگاه جدیدی از داخل دستگاه مورد نظر را به کاربران ارائه می دهد.

به لطف کابل‌های مخصوص انعطاف‌پذیر و محفظه سبک وزن،میتوان مشکلات و درگیری‌ها را خیلی راحت و سریع و بدون نیاز به جدا کردن اجزای ماشین‌آلات یا سیستم یافت تا اقدامات پیشگیرانه توسط متخصصان انجام شود.این کار در کنار ویدئومتری یکی از روش های بازرسی از مکان های غیرقابل دسترس میباشد

 

بروسکوپ چیست؟

بروسکوپ که به لاتین Video Borescope گفته می شود و نام دیگر آن دوربین بازرسی ( Video Inspection System) است، دستگاهی است که دارای یک تیوب یا پراب با قطر کم و طول زیاد بوده که دارای یک لنز تصویر برداری در سر پراب بروسکوپ است و برای مشاهده و فیلم برداری ازمکان هایی که امکان قرار گیری مستقیم انسان و یا دوربین های معمولی جهت بازرسی تصویری نمی باشد استفاده می شود. ویدئو بروسکوپ ها قابلیت چرخش در 4 جهت را داشته و در بعضی موارد زاویه دید انها تا 140 درجه میباشد.به عنوان مثال اگر شما بخواهید داخل دستگاهی را مشاهده کنید و امکان باز کردن دستگاه وجود نداشته باشد می توانید از ویدئو بروسکوپ استفاده نمایید که توانایی فیلم برداری از مسیر عبور تیوب را نیز دارا می باشند.

ویدئو بروسکوپ

 

Video Borescope در آریا فناوران

بروسکوپ که توانایی اندازه گیری ابعاد اجسام درون مسیر عبور را نیز دارند به دوربین کابلی بازرسی، آندوسکوپ، دوربین کابل بازرسی ویژه نیز مشهور هستند .تصویربرداری با کیفیت بالا ویدئو بروسکوپ ها را به ابزاری ارزشمند در بسیاری از برنامه های صنعتی و تجاری، به ویژه برای تعمیرات و بازرسی های معمول تعمیر و نگهداری تبدیل کرده است

کاربرد های مختلفی در صنایع دارند مانند مشاهده داخل کانال های هوا، داخل ماشین ها و موتورهای الکترونیکی و موتورهای دیزل بزرگ، مشاهده و بازرسی جوش های داخل کپسول ها و سیلندرها، مخازن، توربین های بادی، تهویه مطبوع، توربین های هواپیما، بدنه های هواپیما، بازرسی دریایی، کشتی سازی، راه آهن، مکانیک و … دارند. با توجه به انواع مختلف ویدئو بروسکوپ ها، فیلم های ویدئویی متفاوتی را نیزمیتوان ارائه داد.

Video Borescope در آریا فناوران

ویدئوسکوپ عمدتا توسط بازرس های کیفیت صنعتی، لوله‌سازان، برق‌کاران، مهندسان، بازرسی ساختمانی، اجرای قانون و امنیت، قفل‌سازان، تکنسین‌های HVAC و مکانیک‌ها استفاده می‌شود. دوربین فیلمبرداری صنعتی سیار یک ابزار عالی در اماکن تحقیقاتی مانند مدارس و دانشگاه ها  است ، به ویژه در کاربردهای عملی مانند نمایش اجزای داخلی یک سیستم که به صورت مستقیم قابل بررسی نیست استفاده میشود.

ویدئو سکوپ مخازن cng

 

بروسکوپ ها و ویدئو بروسکوپ های صنعتی عمومی بصورت یک جهته و ثابت طراحی و ساخته می شوند چراکه استهلاک مکانیزم های زاویه پذیر بسیار زیاد است و نیاز به تعمیر و نگهداری دارد. از آنجایی که جهت بازرسی درون مخازن و مجاری بسته نیاز به گردش سر بروسکوپ برای مشاهده کناره ها و سطوح پشتی می باشد لذا عموما از مکانیزم سیم کششی برای تغییر جهت و زاویه پذیری دستگاه استفاده می کنند. این سیم ها پس از مدتی به دلیل تغییر اندازه و خوردگی عملکرد پیشین خود را از دست می دهند. از سوی دیگر هزینه ساخت و تولید اینگونه مکانیزم ها بسیار زیاد است.

شایع ترین ویژگی هایی که تعیین می کند کدام مدل برای یک برنامه کاربردی مناسب تر است عبارتنداز: کیفیت تصویر، قابلیت انتقال، وزن، منبع تغذیه مورد نیاز،وضوح صفحه نمایش، قابلیت تصویربرداری، طول پراب و روشنایی.

در برنامه های کاربردی معمولی از ویدئو بروسکوپ هایی سبک و قابل حمل که بدون اتصال به منبع تغذیه کار می کنند استفاده می شود.در بعضی از موارد هزینه ی زیادی باید بابت خرید این ویدئو بروسکوپ ها پرداخت کرد اما در مقایسه با هزینه های خرابی تجهیزات که به علت عدم استفاده از این ویدئو بروسکوپ ها در بازرسی تعمیر و نگه داری مداوم و منظم به شما تحمیل می شود، هیچ است.

 

مشکلات بروسکوپ های موجود در بازار ایران 

بروسکوپ های خارجی موجود در بازار ایران دارای مشکلاتی می باشد که خریداران را ار خرید آن محصول ناراضی کرده است. یکی از این مشکلات عدم حرکت دوربین در جهات مختلف می باشد. یعنی دوربین این دستگاه ها صلب هستند و ابعاد مختلف را نمیتوانند بازرسی نمایند . از دیگر مشکلات، عدم نور مناسب می باشد؛ یکی از مهم ترین نکات در داشتن تصویر واضح، شفاف و قابل قبول و با کیفیت، وجود نور مناسب و کافی می باشد. متاسفانه اکثر بروسکوپ های خارجی از این حیث دچار مشکل هستند.

 

دستگاه بروسکوپ تولیدی در آریا فناوران

ویدئو بروسکوپ آریا فناوران

ویدئو بروسکوپ آریا فناوران

ویدئو بروسکوپ آریا فناوران

ویدئو بروسکوپ آریا فناوران

ویدئو بروسکوپ آریا فناوران

ویدئو بروسکوپ آریا فناوران

 

ویدئو بروسکوپ آریا فناوران

ویدئو بروسکوپ آریا فناوران

ویدئو بروسکوپ آریا فناوران

ویدئو بروسکوپ آریا فناوران

 

بروسکوپ زوایه پذیر

ویژگی های دستگاه بروسکوپ صنعتی

 • این دستگاه ها دارای زاویه های دید مختلف لنز دوربین های بازرسی می باشند.
 • فایبر اسکوپ ها در سایز های مختلف قطر پراب طراحی شده اند و قابلیت انعطاف پذیری دارند.
 • مجهز به قابلیت پشتیبانی فلش کارت ها هستند.
 • برخی ازدوربین های بازرسی شلنگی یا ویدئو بروسکوپ ها ضد آب میباشند به این صورت که قسمت های متحرک داخل دستگاه به طور کامل در مقابل تماس های خارجی حفاظت شده و هیچ منفذی جهت ورود گرد و غبار به داخل آن وجود ندارد .این دستگاه درآب غوطه ور نشده و در فشار معین و زمان معین آب وارد آن نمیشود.
 • مجهز به خروجی برای اتصال به مانیتور میباشند.
 • این دوربین ها دارای قابلیت ضبط تصویر و عکس میباشند.
 • دارای قابلیت ارسال اطلاعات به صورت بی سیم نیز میباشند.
 • ویدئواسکوپ ها در اندازه های مختلف صفحه نمایش و صفحه نمایش LCD موجود میباشند.

 

ویدئو بروسکوپ

کاربرد دوربین های بازرسی شلنگی

همانطور که گفته شد این دستگاه در شرایطی که امکان دیدن مکان مورد نظر با چشم غیر مسلح وجود ندارد،به منظور بازرسی چشمی به کار می رود.برخی از کاربرد های این محصول عبارتند از:

 • توربین های بادی
 • راه آهن،مکانیک
 • اطلاع از عیوب سیم کشی
 • درون کانال های هوا
 • توربین ها و بدنه های هواپیما
 • سیلندر ها ،تیوپ باندل،مخازن و مبدل
 • تهویه مطبوع
 • داخل ماشین ها و موتور های الکتریکی و دیزل بزرگ
 • بازرسی دریایی و صنعت کشتی سازی

 

انواع بروسکوپ صنعتی

 • بروسکوپ سخت

در ۸۰ سال پیش بروسکوپ ها جهت بازرسی از راه دور تولید و عرضه شدند.در جنگ جهانی دوم، اولین مدل های بروسکوپ سفت و سخت برای آزمایشات داخلی در اسلحه های بزرگ استفاده گردید.این مدل از بروسکوپ ها امروزه هم برای بازرسی تفنگ استفاده می شود و برای مواردی که فقط دسترسی مستقیم به یک هدف بازرسی نیاز است، مناسب میباشد.

بروسکوپ های سخت و محکم؛ لوله های ساده ای مانند تلسکوپ، بلند و نازک هستند که از یک سیستم لنز برای ارسال تصویر به یک لنز رله، از جسم مورد نظر استفاده می کنند تا در زمان واقعی مشاهده گردد.

در حالی که بروسکوپ های سفت و سخت دارای کیفیت تصویر عالی هستند اما با آن ها فقط می توان قسمت های داخلی تجهیزاتی که مسیرشان به صورت مستقیم است ،اما به صورت مستقیم قابل دسترسی نیستند، مشاهده نمود.علاوه بر اسلحه، آنها اغلب بهترین گزینه برای سوراخ های بسیار کوچک، لوله مستقیم و یا بازرسی جزئی هستند، اما برای مشاهده درون اشیاء با حفره های داخلی نامنظم مناسب نیستند.

 

 • بروسکوپ نیمه سخت

یک مرحله بالاتر از بروسکوپ سخت و محکم، نیمه سفت و نسبتا قابل انعطاف است که برای فضاهای محصور  شبکه بندی شده ،مناسب تر هستند.مزیت بروسکوپ های نیمه سفت نسبت به بروسکوپ های سفت عمدتا به علت پیشرفت های تکنولوژیکی و توانایی خم شدن آنها است.با این حال این مدل از بروسکوپ ها یک کیفیت تصویر ضعیف تر نسبت به انواع دیگر بروسکوپ دارند، که در مواردی که نیاز به نمایش تصویر با وضوح بالا دارند، مورد استفاده قرار نمیگیرند.

 • فایبر اسکوپ

فایبر اسکوپ حدود 35 سال پیش با توسعه فیبر نوری که رشته های بسیار نازک شیشه هستند وارد بازار شدند. فایبر اسکوپ در هر نقطه از 3000 تا شاید 30000 یا بیشتر فیبر نوری استفاده می کند. فایبراسکوپ از این فیبرها برای انتقال تصویری از لنزهای نزدیک به جسم که از طریق بسته نرم افزاری به لنز رله مشاهده می شوند ، استفاده می کنند. تصویری که توسط لنز گرفته می شود مستقیماً از طریق یک چشم چشمی قابل مشاهده است ، یا چشمی را می توان به دوربینی وصل کرد که تصویر را روی یک مانیتور نمایش می دهد.یكی از مهم ترین مزایای فایبر اسکوپ این است كه فایبر اسکوپ ها قابلیت انعطاف پذیری خوبی دارند و می توان برای بازرسی هایی كه در آن دسترسی مستقیم وجود ندارد مورد استفاده قرار گرفت.

 • ویدئو بروسکوپ های ساده:نخسستین ویدئو بروسکوپ ها ،مجهز به یک لوله یک متری و تعدادی لنز تقویت کننده و چند آیینه بودند که روشنایی نقطه دید آنها به وسیله لامپ هالوژن جلوی انها تامین میشد،که به منظور بررسی وضعیت کلی درون دستگاه ها استفاده میشود.

 

 • ویدئو بروسکوپ تلسکوپی:این محصول با ترکیب لنز های میله ای و محدب میدان دید را بهبود بخشیده و تصاویررا با وضوح و کیفیت بالاتری نمایش میدهد.از فواید این بروسکوپ میتوان به قابلیت تنظیم لنز ها و چرخش 360درجه ای کلاهک های آن اشاره نمود.

 

 • ویدئو بروسکوپ پانورامیک:مدل های پانورامیک برای بررسی سطوح گسترده به کار میرود و کلاهک منشوری آن ها با وسعت دید 360 درجه و زاویه گسترش متغیر،تمام سطوح داخلی را به نمایش میگذارد.بعضی از بروسکوپ های پانورامیک مجهز به چند لنز و آیینه تقویت کننده بوده و با استفاده از آن ها می توان سطوح را از فاصله 90 متری بازرسی نمود.

 

میزان نور و روشنایی ویدئو بروسکوپ ها یا دوربین های شلنگی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.هرچه دقت نور بیشتر باشد دقت  تصویر برداری بروسکوپ نیز بیشتر خواهد بود. از انجا که شدت نور بالا منجربه ذوب شدن بخش هایی از دستگاه میگردد،از نورافکن کمکی استفاده میشود.نور و روشنایی دوربین های بروسکوپ به روش حباب گازی هالوژن،فیبر نوری و منبع تغذیه و ترکیب آیینه،حباب گازی،منبع تغذیه با سیستم فیبر نوری تامین میشود.

دستگاه ویدئو بروسکوپ

اندوسکوپ وایرلس

این نوع دوربین شلنگی نسل جدیدی از دوربین های شلنگی می باشد که با وایرلس می تواند با تمام سیستم عامل ها از جمله android-Iphone-pc سازگاری داشته باشد. یکی از نکات مثبت این نوع دوربین های شلنگی یا بروسکوپ ها این است که میتواند برای طیف وسیعی از افراد در هر مکان قابل استفاده باشد. ویدئو بروسکوپ ها از طریق WIFI کار میکنند بدین صورت که با وارد کردن IP در مرورگر سیستم یا موبایل خود میتوانید با دستگاه ارتباط برقرار کنید.

ویژگیهای اصلی دوربین آندوسکوپی وایرلس

 • سازگاری گسترده: این آندوسکوپ های  بی سیم WIFI قابلیت اتصال به تمامی موبایل های هوشمند اندروید 5 و سیستم عامل IOS9 به بالا را داردن.
 • اتصال WIFI: جهت اتصال دوربین های شلنگی به وسیله ی وای فای باید برنامه سازگار با آن را روی موبایلتان بارگذاری و نصب نمایید و سپس از طریق وای فای خود ارتباط برقرار کنید.

شرکت دانش بنیان آریا فناوران آرتا بینش به عنوان یکی از شرکت های صاحب ایده در ایران در زمینه تولید محصولات و ارائه خدمات بازرسی بصری، افتخار دستیابی به عنوان دانش بنیان و ساخت محصولات را در راستای افزایش علم و ثروت و همچنین تبدیل ایده‌ها به مشاغل متعدد و محصولات، توسعه اقتصاد دانش محور، توسعه اختراعات در جهت فناوری های برتر روز و ارتقای فرهنگ کار آفرینی، داشته است.
آریا فناوران با هدف خدمت به صنعت کشور یکی از بهترین تولیدکنندگان و سازندگان دستگاه بازرسی به نام بروسکوپ می باشد.
این دستگاه بر پایه استاندارد های روز دنیا و قابلیت های مختلف جهت تسریع و بهبود روند بازرسی با بالاترین کیفیت به بازار عرضه می گردد.

از مهم ترین شاخه های بروسکوپ آریا فناوران، سفارشی سازی بر اساس نیاز مشتری می باشد. شرکت های بزرگی در کشور همچون شرکت بوتان، شرکت دانش بنیان انرژی صنعت خاورمیانه و پالایشگاه ها، نیروگاه ها و پتروشیمی ها و  دیگر شرکت های حوزه انرژی و حوزه صنعت از مشتریان ما بوده اند. این شرکت ها بر اساس نوع نیازشان، بروسکوپ های متعددی از ما خریداری کرده اند. پشتیبانی محصولات تولید بومی، یکی از ویژگی های این محصول دارای فناوری می باشد.

آیا ویدئو بروسکوپ شما کیفیت لازمه را دارد؟

بله ما یک شرکت دانش بنیان هستیم و تمام محصولات تولیدی ما طبق استانداردهای روز جهانی است

برای سفارش باید چکار کنیم؟

برای سفارش شما میتوانید با شماره 60 314 331 086 از ساعت 8 صبح تا 8 شب تماس بگیرید

میتوانم به شما دستگاهی سفارشی شده سفارش بدهم؟

بله، از ساعت 8 صبح تا 8 شب با ما تماس بگیرید تا با یک مشاوره کاملا رایگان نیاز شما را متوجه شویم