گرفتگی چاه ها در کشاورزی یکی معضلاتی است که میتواند مستقیما رو هزینه های شما در سال تاثیر گذار باشد. سالانه بسیاری از کشاورزان از طریق حفر چاه، اقدام به آبیاری زمین های کشاورزی و باغ های خود می کنند. به همین دلیل، چاه ها نقش اساسی در کسب و کار و تولید محصول کشاورزان دارد. چاه ها بعد از گذشت زمان به دلایل متعددی کیفیت آبدهی اولیه خود را از دست می دهند.برای رفع این مشکل از ربات بازرسی لوله و ویدئومتری استفاده میشود

عوامل موثر در ایجاد گرفتگی چاه

مهمترین عواملی که باعث ایجاد گرفتگی در لوله جدار چاه می‌شوند

• خوردگی الکتروشیمیایی لوله ها
• خوردگی ناشی از میکرو ارگانیسم
• پوسته‌ های اُخرایی اکسید‌ها ی آهن و منگنز
• رسوب ‌گذاری کربنات کلسیم
• نفوذ ریشه‌های عمیق برخی درختان مانند نخیلات به داخل شبکه جدار چاه
• جرم گرفتگی اسکرین‌ها و فضاهای خالی بین دانه ‌ها ی تشکیل‌ دهنده آبخوان توسط مواد ریزدانه مانند ماسه، سیلت و یا گل حفاری باقی مانده در چاه.

این موارد مسبب گرفتگی چاه و یا افت قابل توجه میزان آبدهی آن می شوند که خسارات زیادی را به دنبال خواهد داشت. کاهش تولید محصولات کشاورزی، کاهش منابع تأمین آب شرب، افزایش قدرت موتور پمپ‌ها و در نتیجه افزایش مصرف بیشتر انرژی و مشکلات دیگر از جمله ی این خسارت ها است.

 

گرفتگی چاه های کشاورزی

گرفتگی چاه های کشاورزی

چه راه حل برای بهبود عملکرد آبدهی پشنهاد میشود؟

برای رفع اینگونه مشکلات بسیاری از کشاورزان و یا متخصصان صنعت کشاوری بدون آگاهی کافی و شناخت علت دقیق دست به اقداماتی مانند کفشکنی، تعویض لوله و … می زنند. این روش ها علاوه بر این که هزینه های زیادی متحمل می کند، در بسیاری از مواقع کارایی و بازدهی لازم را ندارد.
استفاده از روش ویدئومتری و ارسال تصاویر به کارشناسان می تواند علاوه بر کاهش هزینه ها به شناخت دقیق تر عیوب احتمالی و به دنبال آن ارائه راهکار مناسب کمک کند.
شرکت آریا فناوران آرتا بینش تاکنون پروژه های متعددی را در حوزه ی ویدئومتری و برسی مشکلات چاه و خطوط لوله به منظور عیب یابی و حل آن انجام داده است.
باتوجه به هزینه های بالای حفاری انجام تحقیقات اولیه و کسب اطلاعات کامل از شرایط زیرسطحی برای کاهش هزینه های بهسازی و افزایش کیفیت چاه امری عاقلانه و ضروری است.

ربات بازرسی لوله  که به منظور ویدئومتری مورد استفاده قرار می گیرند شامل چندین دوربین ثابت و یک دوربین با قابلیت چرخش ۳۶۰ درجه ای است که به وسیله ی کابل هایی با طول متغیر، توسط وینچ دستی و یا برقی به داخل چاه فرستاده می شوند.
سیستم مانیتورینگ ارائه شده توسط روبات ها ی بازرس، این امکان را می دهد تا متخصصین تمامی جدار داخلی چاه از ابتدا تا انتهای عمق آن را برسی کنند، عیوب آن را تشخیص دهند و بهترین راهکار را برای مدیریت و رفع نقص آن را ارائه دهند.

 

ویژگی های سیستم ویدئومتری برای برسی گرفتگی چاه

از جمله ویژگی های سیستم ویدئومتری مورد استفاده برای یرسی چاه ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– گردش 360 درجه دوربین به منظور پیمایش کامل جداره و سازند
– ضبط کامل جزئیات
– توانایی نمایش عمق چاه در تصویر
– امکان بزرگ نمایی و ثبت تصویر از محل دلخواه
– حركت يكنواخت دوربین توسط کابل جمع کن خودکار
– جست و جو به منظور پیدا کردن اشیائ گم شده
– بازبینی و تعمیر، تمیز کاری و لایروبی
– پیدا کردن جداره معیوب، انسداد و یا انحراف آن
– تشخیص قابلیت بازسازی و تعمیر پذیری بودن چاه
– تجزیه و تحلیل لایه های زمین شناسی و برسی خاک
– بدنه کاملا ضد زنگ و ضد فرسایش

نتیجه گیری

بنا به دلایل ذکر شده، ویدیئومتری یک روش معقول به منظور برسی عیوب و مشکلات چاه های حفر شده در زمین های کشاورزی و باغات به منظور تسریع خطایابی و رفع مشکلات و با هدف بالابردن دقت، تشخیص موثر و کاهش هزینه های احتمالی می باشد.
شرکت آریا فناوران آرتا بینش با مدرنترین تجهیزات و پیشرفته ترین روش های ویدئومتری به منظور بازرسی خطوط لوله، مانیتورینگ لوله های چاه، تشخیص دقیق و رفع نواقص آن آماده ی ارائه خدمات به شما عزیزان می باشد.